NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
4657
Творчески отражения

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите. Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits

| 05 Август 2024, 08:02 ч.
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
Снимка © DFA

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

„Ловци на бисери“ на Старозагорската опера е днешното заглавие в афиша на „Сцена на вековете“, съобщиха организаторите. Държавна опера - Стара Загора ще представи тази вечер операта от Жорж Бизе на откритата сцена на крепостта „Царевец“. 

Режисьор е Славчо Николов, който залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения. Сюжетът е за съперничеството  между двама приятели, ловци на бисери Зурга и Надир, които са влюбени в красивата Лейла. Развива се на фона на екзотичните пейзажи на остров Цейлон /Шри Ланка/. И Лейла ще трябва да направи много по-труден избор - между дълга и любовта. Както в повечето романтични истории, любовта побеждава.

В ролята на Лейла на Царевец зрителите ще видят Емилия Терзиева. Румънският тенор Андрей Фермешану ще се превъплъти в Надир, Валери Турманов ще е Зурга, а Нурабад ще бъде Евгений Арабаджиев.

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.

След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и движеща сила в своите импровизации Якоб Карлзон използва класически пиеси за пиано, разказват организаторите на фестивала. По думите им музикантът проявява интерес към метъла и налага елементи от електронната музика. Даниел Франк е изпълнител с познания и разбиране за историята на джаза и с голям музикален репертоар, което спомага за неговата ангажираност, разказват от екипа на фестивала. Допълват, че през 2017 г. Роберт Икиз става първият барабанист, печелил наградата „Музикант на годината“ на Шведското радио.

Финал на четвъртата фестивална вечер ще сложи канадската група „Шъфъл Диймънс“. Формацията осъществяват своя пробив на родната си сцена през 1984 година с наелектризираща музикална смес, която се състои от равни части индивидуални влияния – Сън Ра, Чарлз Мингъс, и изпълнители в група – „Рън-Ди Ем Си“ и „Бийсти Бойс“. В състава на „Шъфъл Диймънс“ са Ричард Ъндърхил (саксофон и вокали), Кели Джеферсън (саксофон и вокали), Мат Лаган (саксофон и вокали), Майк Даунс (бас и вокали) и Стич Уинстън (барабани и вокали).

Танго и латино музика звучаха в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в неделя вечерта, 4 август. 

Маестро Людмил Ангелов (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка) от „Ансамбъл 5/4 танго“ изпълниха творби от Астор Пиацола. Цикълът „Четирите годишни времена на Буенос Айрес" е повлиян като идея от едно класическо произведение – „Четирите годишни времена“ на Антонио Вивалди, посочи Людмил Ангелов от сцената. По думите му една от причините за това вероятно е, че първоначално Астор Пиацола също е формиран като класически музикант.

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габр

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Скелетът на стегозавър, който бе продаден за рекордната цена от 44,6 млн. щатски долара, е закупен от влиятелния американски милиардер Кен Грифин, предаде АФП. Той планира да предостави фосила на американска институция, която да го изложи.

Информацията за купувача е оповестена в „Уол Стрийт Джърнал“ и потвърдена пред АФП от източник, близък до сделката.

Кен Грифин е мениджър на хедж фондове, основател е на „Ситъдел“ (Citadel) и е дарител на Републиканската партия. През 2021 г. купува оригинално копие на Конституцията на САЩ за 43 млн. щатски долара и го предоставя на музей в щата Арканзас.

Според аукционна къща „Сотбис“, която организира продажбата в Ню Йорк, купувачът „възнамерява да проучи възможността за предоставяне на динозавъра на американска институция“. Фосилът, наречен „Ейпекс“ („Върхът“), се смята за един от най-пълните, намирани някога. „Ейпекс“ е ро

Сър Иън Маккелън загатна в интервю за вестник „Таймс“, че би участвал в новия филм от поредицата „Властелинът на пръстените, но само при едно условие, съобщи вестник „Индипендънт".

Маккелън, който изигра магьосника Гандалф в хитовите екранизации на Питър Джаксън по романите на Дж. Р. Р. Толкин, обсъди в ново интервю слуховете, че може да участва в предстоящия филм, посветен на създанието Ам-гъл. 

След като миналия месец „Уорнър Брос“ обяви новия филм „Властелинът на пръстените: Ловът на Ам-гъл“, феновете предположиха, че Гандалф може да се появи и Маккелън потвърди, че има „раздвижване в Толкиновата земя“. 

В интервю вестник „Таймс“ Маккелън каза, че е чул, че Гандалф ще участва във филма, но коментира - „Засега няма сценарий, няма предложение, няма план.“ 

Въпреки това актьорът каза, че би се съгласил да участва във филма при условие,

„Независимо, че идеята вероятно е от Антонио Вивалди, тези пиеси са съвсем различни като звучене. Разбира се, в стила на новото танго, на нуево танго, което всъщност Астор Пиацола създава. То включва много от нещата, които и традиционното класическо танго има. Но също включва елементи от класическата музика на 20-и век и преди всичко – елементи от джаза“, допълни маестро Ангелов. С останалите музиканти от „Ансамбъл 5/4 танго“ посветиха концерта си на китариста Цветан Недялков, който традиционно също е част от формацията, но не присъства в Боровец по здравословни причини. 

„Изключително сме щастливи, че сме заедно тук, на това прекрасно, уникално място. Планината Рила е до нас, в нас, в сърцата си“, каза Калин Вельов, който заедно с кубинската певица и пианистка Ире Вазкес и групата „Лос папис“ също свириха на фестивала в неделя вечерта. „И латино проектът ни с Нина Николина, и латино проектът ни „Тумбаито“ стартираха покрай познанството ни и сцената, която ни предостави доктор Емил Илиев. Щастливи сме, пазим го в сърцата си и благодарим отново за тази възможност да ви представим днес този нов латино проект за България, който стартирахме миналата година“, каза Вельов.

Той разказа, че групата е основана на базата на любовта на всички музиканти в нея към латино музиката. В състава на „Лос папис“ са Вельов, Димитър Стоев, Мартин Велев, Георги Попов, Дилян Давидков и Льони Хернандес, а с тях пее Ире Вазкес.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Творчески отражения
4657
Творчески отражения

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?.

| 05 Август 2024, 08:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
Снимка © DFA

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.

Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат

„Ловци на бисери“ на Старозагорската опера е днешното заглавие в афиша на „Сцена на вековете“, съобщиха организаторите. Държавна опера - Стара Загора ще представи тази вечер операта от Жорж Бизе на откритата сцена на крепостта „Царевец“. 

Режисьор е Славчо Николов, който залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения. Сюжетът е за съперничеството  между двама приятели, ловци на бисери Зурга и Надир, които са влюбени в красивата Лейла. Развива се на фона на екзотичните пейзажи на остров Цейлон /Шри Ланка/. И Лейла ще трябва да направи много по-труден избор - между дълга и любовта. Както в повечето романтични истории, любовта побеждава.

В ролята на Лейла на Царевец зрителите ще видят Емилия Терзиева. Румънският тенор Андрей Фермешану ще се превъплъти в Надир, Валери Турманов ще е Зурга, а Нурабад ще бъде Евгений Арабаджиев.

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и движеща сила в своите импровизации Якоб Карлзон използва класически пиеси за пиано, разказват организаторите на фестивала. По думите им музикантът проявява интерес към метъла и налага елементи от електронната музика. Даниел Франк е изпълнител с познания и разбиране за историята на джаза и с голям музикален репертоар, което спомага за неговата ангажираност, разказват от екипа на фестивала. Допълват, че през 2017 г. Роберт Икиз става първият барабанист, печелил наградата „Музикант на годината“ на Шведското радио.

Финал на четвъртата фестивална вечер ще сложи канадската група „Шъфъл Диймънс“. Формацията осъществяват своя пробив на родната си сцена през 1984 година с наелектризираща музикална смес, която се състои от равни части индивидуални влияния – Сън Ра, Чарлз Мингъс, и изпълнители в група – „Рън-Ди Ем Си“ и „Бийсти Бойс“. В състава на „Шъфъл Диймънс“ са Ричард Ъндърхил (саксофон и вокали), Кели Джеферсън (саксофон и вокали), Мат Лаган (саксофон и вокали), Майк Даунс (бас и вокали) и Стич Уинстън (барабани и вокали).

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габр

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Скелетът на стегозавър, който бе продаден за рекордната цена от 44,6 млн. щатски долара, е закупен от влиятелния американски милиардер Кен Грифин, предаде АФП. Той планира да предостави фосила на американска институция, която да го изложи.

Информацията за купувача е оповестена в „Уол Стрийт Джърнал“ и потвърдена пред АФП от източник, близък до сделката.

Кен Грифин е мениджър на хедж фондове, основател е на „Ситъдел“ (Citadel) и е дарител на Републиканската партия. През 2021 г. купува оригинално копие на Конституцията на САЩ за 43 млн. щатски долара и го предоставя на музей в щата Арканзас.

Според аукционна къща „Сотбис“, която организира продажбата в Ню Йорк, купувачът „възнамерява да проучи възможността за предоставяне на динозавъра на американска институция“. Фосилът, наречен „Ейпекс“ („Върхът“), се смята за един от най-пълните, намирани някога. „Ейпекс“ е ро

Сър Иън Маккелън загатна в интервю за вестник „Таймс“, че би участвал в новия филм от поредицата „Властелинът на пръстените, но само при едно условие, съобщи вестник „Индипендънт".

Маккелън, който изигра магьосника Гандалф в хитовите екранизации на Питър Джаксън по романите на Дж. Р. Р. Толкин, обсъди в ново интервю слуховете, че може да участва в предстоящия филм, посветен на създанието Ам-гъл. 

След като миналия месец „Уорнър Брос“ обяви новия филм „Властелинът на пръстените: Ловът на Ам-гъл“, феновете предположиха, че Гандалф може да се появи и Маккелън потвърди, че има „раздвижване в Толкиновата земя“. 

В интервю вестник „Таймс“ Маккелън каза, че е чул, че Гандалф ще участва във филма, но коментира - „Засега няма сценарий, няма предложение, няма план.“ 

Въпреки това актьорът каза, че би се съгласил да участва във филма при условие,

Танго и латино музика звучаха в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в неделя вечерта, 4 август. 

Маестро Людмил Ангелов (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка) от „Ансамбъл 5/4 танго“ изпълниха творби от Астор Пиацола. Цикълът „Четирите годишни времена на Буенос Айрес" е повлиян като идея от едно класическо произведение – „Четирите годишни времена“ на Антонио Вивалди, посочи Людмил Ангелов от сцената. По думите му една от причините за това вероятно е, че първоначално Астор Пиацола също е формиран като класически музикант.

„Независимо, че идеята вероятно е от Антонио Вивалди, тези пиеси са съвсем различни като звучене. Разбира се, в стила на новото танго, на нуево танго, което всъщност Астор Пиацола създава. То включва много от нещата, които и традиционното класическо танго има. Но също включва елементи от класическата музика на 20-и век и преди всичко – елементи от джаза“, допълни маестро Ангелов. С останалите музиканти от „Ансамбъл 5/4 танго“ посветиха концерта си на китариста Цветан Недялков, който традиционно също е част от формацията, но не присъства в Боровец по здравословни причини. 

„Изключително сме щастливи, че сме заедно тук, на това прекрасно, уникално място. Планината Рила е до нас, в нас, в сърцата си“, каза Калин Вельов, който заедно с кубинската певица и пианистка Ире Вазкес и групата „Лос папис“ също свириха на фестивала в неделя вечерта. „И латино проектът ни с Нина Николина, и латино проектът ни „Тумбаито“ стартираха покрай познанството ни и сцената, която ни предостави доктор Емил Илиев. Щастливи сме, пазим го в сърцата си и благодарим отново за тази възможност да ви представим днес този нов латино проект за България, който стартирахме миналата година“, каза Вельов.

Той разказа, че групата е основана на базата на любовта на всички музиканти в нея към латино музиката. В състава на „Лос папис“ са Вельов, Димитър Стоев, Мартин Велев, Георги Попов, Дилян Давидков и Льони Хернандес, а с тях пее Ире Вазкес.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.